Pakistan’da tutuklu eski Başbakan Han’ın serbest kalmasına onay

Yüksek Mahkeme, Pakistan Adalet Hareket Partisi (PTI) liderlerine her biri 1 milyon Pakistan rupisi değerinde iki kefalet bonosu sunmalarına karar verdi.

Pakistan’da Özel Mahkeme, ekim ayında Han ile Kureyşi’yi, “Devlet Sırları Yasası’nı ihlal etmek” gerekçesiyle suçlamıştı.

Özel Mahkeme Hakimi Abul Hasnat Zülkarneyn, “devlet sırlarını ifşa etmekten” yargılanan Han ile Kureyşi’yi, Devlet Sırları Yasası kapsamında resmi olarak suçlamıştı. Ancak Han ile Kureyşi ise suçlamaları kabul etmemişti.

PTI geçen ay Han ve Kureyşi’nin kefaletle serbest bırakılması talebiyle Yüksek Mahkemeye başvurmuştu. Dilekçede, kefaletle salıverilmenin hiçbir zaman bir ceza biçimi olarak kullanılmaması gerektiğinin Mahkemenin kaidesi olduğu öne sürülmüştü.

HAN, 5 AĞUSTOS’TA TUTUKLANMIŞTI

İmran Han, yargılandığı yolsuzluk davasında mahkemenin hakkında verdiği tutuklama kararının ardından 5 Ağustos’ta polis tarafından yakalanmış ve cezaevine gönderilmişti.

Han hakkında yargılandığı yolsuzluk davası çerçevesinde verilen 3 yıl hapis cezası 29 Ağustos’ta ertelenerek eski Başbakan’ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verilmişti. Fakat 30 Ağustos’ta hakim Abul Hasnat Zülkarneyn, savcılığın talebi üzerine “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçlanan Han’ın tutukluluk süresini uzatmıştı.

Eski Dışişleri Bakanı Kureyşi de buna benzer sebeple 19 Ağustos’ta İslamabad’daki evinde yakalanarak cezaevine gönderilmişti.

Federal Soruşturma Ajansı (FIA), eski Başbakan Han ve yardımcılarına Devlet Sırları Yasası’nı ihlal etmekten dava açmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir