Kısacası susuzluk çekiyoruz

Toplumsal konularda farkındalık yaratmak için önemli ve etkili bir araç olan sanatın gücünden yararlanmayı hedefleyen Sabancı Vakfı, 2016 yılında “Kısa Film Uzun Etki” adlı Kısa Film Yarışması’nı hayata geçirdi… Bu kapsamda yarışma ilk yılında; “Mülteci Kadınlar”, ikinci yılında “Çocuk İşçiler”, üçüncü yılında “Ayrımcılık”, dördüncü yılında “Dijital Yalnızlık”, beşinci yılında “Değişen İklimler, Değişen Hayatlar”, altıncı yılında “Yeni Dünyada Yeni Meslekler”, yedinci yılında “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Yer Alan Genç Kadınlar’’ temalarıyla düzenlendi.

İŞTE YARIŞMANIN JÜRİSİ

Yarışmanın bu yılki teması, gezegenimizi tehdit eden su krizinin önemine vurgu yapmak, insanlığı bekleyen sorunlara ayna tutmak ve alışkanlıkların değişmesini sağlamak adına “Su Krizi” olarak belirlendi. “Kısacası Susuzluk Çekiyoruz” sloganıyla gerçekleştirilecek olan yarışmanın finalistleri ve dereceye giren filmlerini belirleyecek jüri üyeleri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bu yıl, 12 film finale kalırken, 7 filmin yönetmeninin 35 yaş ve altında olması dikkat çekti. Jüride ise Türkiye’den film eleştirmeni Alin Taşçıyan, oyuncular Tilbe Saran ve Salih Bademci, dünya sinemasından yapımcı ve yönetmen Jamillah Van Der Hulst ile yaratıcı yapımcı ve senaryo danışmanı Suzanne Pradel yer alıyor.

J. Van Der Hulst

Sosyal Etki Jürisi’nde de Gazeteci Nilay Örnek, Mimar Özgül Öztürk ve Kokopelli Şehirde kurucularından Yasemin Kırkağaçoğlu bulunuyor. Yarışmanın kanaat önderi Dünya Bankası Grubu (WBG) Connect4Climate (C4C) Küresel Ortaklık Programı’nın Yöneticisi Giulia Camilla Braga olmuştu. Jüri üyelerinin seçimleriyle dereceye giren filmlerin açıklanacağı ödül törenine ise sayılı günler kaldı. Ödüller,17 Ocak akşamı Sabancı Center’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir