Kerim Rota’dan KKM Yorumu

Merkez Bankası, KKM hesapları için bankaların uygulayacağı faizin, asgari olarak politika faizi düzeyinde olması zorunluluğunu kaldırdı. 

Medyascope’a konuşan Kerim Rota, bu adımı KKM’den kademeli için çıkış için en önemli adım olduğunu söylerken, dolar kurundaki hızlı bir yükselişin Merkez Bankası’nın KKM için ödeme yükünü çok artırması riskine dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk Lirası (TL) dönüşümlü kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı.

Bankaların KKM hesapları için ödeyeceği asgari faiz tutarının, TCMB’nin politika faizinin altında olmaması koşulu vardı ancak TL mevduat hesaplarının faizinin, KKM hesaplarından daha cazip hale gelmesi için yeni bir adım atıldı.

KADEMELİ ÇIKIŞ İÇİN EN ÖNEMLİ ADIM

Kerim Rota, TCMB’nin bugünkü adımını şöyle değerlendirdi:

Bence doğru ve KKM’den kademeli çıkış için en önemli adım oldu. TL mevduatın seviyesi önemli ama ondan daha önemli olan, KKM ile arasındaki fark.

Banka TL mevduatı için yüzde 50 faiz verse bile, KKM için yüzde 30 verdiğinde müşteri KKM’de kalmayı tercih ediyordu. Şimdi bu farkın açılmış olması, para politikası açısından çok daha önemli. Bu adım, KKM ile normal mevduat arasındaki fark açıldığı için TL mevduata dönüşü hızlandıran bir hareket olacak.

KAMU YÜKÜ ARTABİLİR

Rota, KKM hesapları için verilen asgari faizin kaldırılmasının içerdiği riski göz ardı etmemek gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

Bankaların KKM’ye verdiği faiz düştükçe, kurda hızlı bir artış olursa kamunun, Merkez Bankası’nın ödeyeceği para çok daha fazla olacak doğal olarak.

Kur farkı için bankaların verdiği faize kadar olan kısmı bankalar ve üstünü kamu ödüyordu, şimdi kamu daha çok ödeyecek. Bu adımın mutlaka orta vadeli bir istikrarla beraber gelmesi lazım, bu anlamda da bir risk alıyorlar.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, bugün İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT)- İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Merkez Bankaları Forumu’nda açılış konuşması yaptı.

KKM ile ilgili adım duyurulduğunda Erkan, “Türk lirası varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi arttırmaya kararlıyız” dedi ve düzenlemelerin TL mevduat payının arttırılmasını hedeflediğini belirtti. Erkan’ın sözleriyle atılan adımların uyumlu olup olmadığı konusunda Rota, şunları söyledi:

Yerel anlamda TL varlıklara talebi artırma sözüyle uyumlu ama uluslararası anlamda bugünkü kararın bir anlamı yok. Uluslararası adım ile belki swap piyasasına işaret ediyor olabilir, zamanı gelince swap piyasasının tekrar serbestleşmesi olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir