Göçmenleri Almanya’dan sürme planı yapan AfD’ye protesto

Yunus Ülger

ALMANYA – Gizli toplantıda neo-Naziler ile buluşup göçmenleri Almanya’dan Afrika’ya sürme planı yapan faşist parti Almanya için Alternatif (AfD), Almanya’nın çeşitli kentlerinde protesto edildi. Hamburg, Berlin, Mannheim ve Darmstadt kentlerinde düzenlenen yürüyüş ve toplantılarda, partinin yasaklanması istendi. Haftasonunda da AfD’ye karşı protestoların düzenlenmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ve Anayasa Mahkemesi’nin eski Başkanı Hans Jürgen Papier ise AfD’nin yasaklanmasının zor olduğunu bildirip, yasaklama taleplerine karşı görüş açıkladı.

‘AFD’Yİ SEÇEN KİNİ SEÇER, KİNİ SEÇEN İNSANLARI ÖLDÜRÜR’

Hamburg’da AfD merkezi önünde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, pankartlar ve sloganlarla, partinin gizli toplantıda göçmenleri sürme planını protesto etti. Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) gençlik örgütü Jusos tarafından düzenlenen mitingde, “AfD’yi seçen kini seçer, kini seçen insanları öldürür” pankartı taşındı. NDR kamu yayın kuruluşuna konuşan Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) federal milletvekili Christoph de Vries, “Aşırı sağcılarla bir araya gelip göçmenleri sürme planı yapan bir parti aşırı sağcıdır ve anayasa karşıtıdır” dedi. Yine NDR’ye konuşan AfD Hamburg Eyalet Meclis Grubu Başkanı Dirk Nockemann da gizli toplantıyı ve göçmenleri sürme planını, ‘saçmalık’ ve ‘delilik’ olarak niteledi.

‘AFD HEMEN YASAKLANSIN’

Başkent Berlin’de başbakanlık önünde toplanan 350 dolayında gösterici, “AfD, hemen yasaklansın” ve başka pankart ve sloganlarla AfD’yi protesto etti. Mitingde Yeşiller’in Berlin Eyalet Meclisi Grubu Başkanı Werner Graf ile Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinden Luisa Neubauer de yer aldı. AfD’yi yasaklama imkanlarının incelenmesini isteyen Neubauer, “Bizi Sağ’dan kimse koruyamaz, kendimizi birlikte korumalıyız” dedi. Yarın da Berlin’de Brandenburg Kapısı önünde AfD’yi protesto gösterisi düzenlenecek. Mannheim’da 250, Darmstadt’ta da 500 dolayında kişi AfD’yi protesto etti.

‘AFD’NİN YASAKLANMASI KOLAY DEĞİL’

Toplantının ortaya çıkmasının ardından, AfD’nin yasaklanması siyasetçi ve hukukçular tarafından tartışılıyor. Ortak görüş, partinin yasaklanmasının zor olduğu yönünde.

Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan Cumhurbaşkanı Steinmeier, AfD’nin yasaklanmasına şüpheyle baktığını söyledi. Steinmeier, davanın uzun süreceğini belirterek, partiye karşı siyasi mücadele verilmesinden yana olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı, “AfD, doğu eyaletlerinde seçimleri kazanırsa demokrasi tehlikeye girer mi?” sorusuna ise “Umarım, her seçmen tepki ve hiddetle değil, oyunu, bunun sonuçlarının bilincinde olarak kullanır” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir