Erdoğan: İsrail’i savaş suçlusu olarak dünyaya ilan ediyoruz

AK Parti İstanbul’da Filistin’e destek ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için Atatürk Havalimanı’nda ‘Büyük Filistin Mitingi’ düzenliyor.

Mitinge MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, YRP Genel Başkanı Fatih Erbakan, HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da katılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitinge katılmak üzere Atatürk Havalimanı’na helikopter ile geldi.

Miting öncesi medyaya açıklama yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, “Bizler bugün burada insani olarak yapmamız gerekeni yapıyoruz. Siyasi olarak tüm kurumlardan, aktörlerden bu çağrıları yapmalarını bekliyoruz” dedi.

MİTİNG İÇİN TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ YAPILDI

Miting nedeniyle İstanbul’da tüm toplu taşıma araçları ücretsiz yapıldı. Miting alanında ve çevresinde 5 bin kişi görevlendirildi. İstanbul’un 39 ilçesinden kaldırılan otobüslerle binlerce kişi alana getirildi. Miting alanına 12 farklı kapıdan giriş yapılıyor. Mitinge aracıyla gelenler için 30 bin araç kapasiteli otopark hazırlandı. Toplu taşıma ile gelenler için Metro DTM-İstanbul Fuar Merkezi Durağı’ndan ring seferler yapılıyor. Marmaray Yeşilköy Durağı’ndan yürümek için ulaşım koridoru oluşturuldu.

Öte yandan miting alanında 29 ses ve ekran kulesi kuruldu. Mescit, ilk yardım, tuvalet ihtiyaçları için 6 farklı noktada lojistik alanı, 50 farklı noktada su dağıtım yeri kuruldu. İnternet kalitesini artırmak için ek olarak 25 adet seyyar baz istasyonu getirildi. Yerli ve yabancı basın mensupları için özel platform hazırlandı. 2 katlı olarak hazırlanan basın platformu toplam 60 metre uzunluğunda. Her bir medya kuruluşuna özel 60 ayrı bölüm oluşturuldu.

Miting alanına sabah 09.30’fa girişler başladı. Saat 14.46 itibariyle mitin alanının büyük kısmı doldu. Binlerce kişi alana girmek için arama noktalarında bekledi.

Mescid-i Aksa, Türkiye ve Filistin bayraklarının yer aldığı görsellerle donatılan sahnenin toplam uzunluğu 60 metre, yükseklik 14 metre olarak ayarlandı. Ayrıca sahnede 6 adet LED ekran da kuruldu. Mitingde sanatçı Yusuf İslam, Maher Zain ve Ömer Karaoğlu sahne aldı.

‘GÜNÜMÜZDE BİRLİKTE YAŞAM ÖZLEMİ DUYAN ÇOK YAHUDİ VAR’

İslam, mitingde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Allahu Teala, Kenan topraklarını Hz İbrahim’e vaat etmişti ve ilk oğlu İsmail de babasıyla beraber bu lütfa mazhar olmuştu. Hz İbrahim Aleyhisselamın bütün çocukları bu ahite dahil edilmiştir. Fakat çoğu Yahudi öğretisi sadece ikinci oğlu Hz. İshak’ı öne çıkarmayı tercih eder. Sorunun büyük kaynağı da budur.

Hz İbrahim Aleyhisselam iki oğlunu da seviyordu. İki kardeşin arasındaki ailevi bağlar hep güçlü olmuş. Hatta İncil’den öğrendiğimiz kadarıyla Hz İsmail ve Hz İshak sevgili babaları Hz. İbrahim’i beraberce defnetmişlerdi. Bu gerçekleri tekrarlıyorum zira inanıyorum arzı mukaddes Yahudi ya da Hıristiyan olmayan Hz İbrahim Aleyhisselamın tüm ailesine tek Allah’a ibadet etmeleri için bahşedilmiştir. Neyse ki günümüzde sesini yükselten ve barışçıl bir birlikte yaşam özlemi duyan birçok Yahudi de var.

Filistin halkı Hz. İbrahim Aleyhisselamın dininin takipçisidir. Hz. İbrahim bir siyonist değildi. Siyonizm Avrupa’daki yıkıcı ve vahşi savaşın ortaya çıkardığı trajedi sonucunda güçlenmiş bir ideolojidir. Filistinlilerin bununla hiçbir alakası yoktur. Savaşlarda her daim mağdurlar küçük yavrular olmuştur.”

Sahnenin önünde kadınlar ve erkekler için ayrı alanlar oluşturuldu. Sahneden kadınlara kendileri için ayrılan alana gelmesi anons edildi.

‘GAZZE İÇİN CÜMLE ALEME HAYKIRACAĞIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitingde konuşmasına başladı. Erdoğan şunları kaydetti: “Her birinize Filistin davasına sahip çıktığınız, Gazzeli mazlumlara umut olduğunuz için şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Sözlerimin hemen başında bu toprakları bize vatan olarak bırakan ecdadın tüm şehitlerinin, gazilerini, kahramanlarını rahmetle anıyorum. Anadolu Selçuklu Devleti’nden Osmanlı’ya ve Cumhuriyete kadar vatan topraklarına hükümranlık mührünü vurduğumuz devletlerimizin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçenleri minnetle yad ediyorum. Coğrafyamızın semalarında bayrağımızın ilelebet dalgalanması, ezanlarımızın kıyamete kadar okunması için emek veren, akıl ve alın teri döken herkese şükranlarımı sunuyorum.

Sizin bugün burada öyle büyük bir milletsiniz ki, bunu farklı bir şekilde ortaya koydunuz. Öyle büyük bir millet ve devletiz ki, ne gücümüz ne derdimiz ne mücadelemiz sadece kendi sınırlarımızda kaimdir. Yarın cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılının coşkusunu yaşarken bugün Gazze için yüreklerimizin yangınını cümle aleme haykıracağız. Tıpkı geçmişte Trakya’da, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Doğu Akdeniz kıyılarının her karışında, Orta Asya’nın, Güney Asya’nın, Afrika’nın dört bir yanında bir zamanlar biz de millet hem nasıl bir milletmişiz gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz. Velhasıl ufkumuzun uzandığı her yerde kalplerini ve gözlerini bize çevirmiş kardeşlerimizin derdi ile dertlendiğimiz yardım eli uzattığımız gerektiğinde sınırlarımızı açtığımız kardeşlerimize yaptığımız gibi Gazze için de bugün olduğu gibi kıyamdayız.

‘HAMAS’I NETANYAHU’YA BIRAKAN TALİHSİZLER VAR’

Maalesef ülkemin siyasileri içerisinde Hamas’ı Netanyahu’ya bırakan talihsizler var. Netanyahu nasıl teröristse Hamas’ta teröristmiş. Yazıklar olsun. Hamas nedir, Hamas kimdir bundan bi haber olan bedhahlar talihsizler var. Onlara ülkemde oy atanlar da şu anda iyi düşünmesi lazım. Onlara oy verenler iyi düşünmesi lazım. Bugün burada yaşadığımızı tarih bize yaşatmasın inşallah. Bizim ve bizden önceki kuşağın gençliği dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizin yaşadığı acıları takip etmekle, anlatmakla, telkin etmekle geçti. Kırım’dan Karabağ’a, Bosna’dan Kerkük’e, Filistin’den Türkistan’a, Afganistan’dan Çeçenistan’a pek çok coğrafya için biz gözyaşı döktük. Ömrümüz boşuna geçmedi. Bugün birileri Gazze’yi uzakta çok uzakta bizimle hiç alakası olmayan bir yer gibi görüyor hatta bunu ne yazık ki açıkça söylüyor.

‘KENDİ ÇİZDİĞİMİZ YOLDA İLERLEMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ’

İsrail sen buralara nasıl girdin? Sen bir işgalcisin, sen bir örgütsün. Türk milleti bunu biliyor. Batı sana borçlu ama Türkiye’nin sana borcu yok. Türkiye sana borçlu olmadığı için Erdoğan böyle konuşuyor. Ama ne yazık ki Batı’nın her ülkesi sana borçlu. Bu yüzden konuşamıyorlar. Sana ziyarete geliyorlar, ziyarete gelerek adeta senden af diliyorlar. Bizim böyle bir derdimiz yok.

Dün Ukrayna Rusya savaşında katledilenler için timsah gözyaşı dökenler, bugün Gazze’de ölen çocuklar için sesleri çıkmıyor. Ey Batı size sesleniyorum. Siz yeniden bir Hilal-Haçlı mücadelesi mi estirmek istiyorsunuz. Eğer böyle bir gayret içerisindeysiniz biliniz ki bu millet ölmedi. Aynı kararlıkla Libya’da neysek, Karabağ’da neysek biliniz ki Ortadoğu’da da oyuz.

Terörle mücadele bahanesiyle, on binlerce kilometre öteden gelip, milyonlarca insanı öldürenler, bize topraklarımızı koruma imkanı vermediler.

Kendi çizdiğimiz yolda ilerlemeyi sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanınız olarak, biz milletimizi seviyoruz. Mileltimize fedai can etmeye hazırız. Milletimizle beraber bu yolda ilerlemeye her an hazırız. Tarihte nasıl destanlar yazdıysak, bu millet yeni destanlar yazmaya hazırdır.

‘İSRAİL 22 GÜNDÜR SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR’

‘Bunlar’ dediğimizin kimler olduğunu biliyorsunuz değil mi? ABD’siyle, Batı’dan bahsediyorum. Gazze’de yaşanan katliam, topyekun Batı’nın eseridir. Çocuk katillerine verdikleri desteği, insan hakları gibi şeylerle örtemeye çalışmaları komedidir. Hiçbir oyunun sonsuza kadar sürmeyeceği gibi, Batı’nın bu sinsi taktiği deşifre olmuştur. Biz Irak ve Suriye’nin kuzeyinde karşımızda çıkarılan ciğeri 5 para etmez teröristlerin gerisinde kimler olduğunu gayet iyi biliyoruz. FETÖ’nün, PKK’nın gerisinde İsrail de var. Benim milletim bunları gayet iyi bilmeli. Biz ülkemiz aleyhinde çevrilen dolapları gayet iyi biliyoruz.

İsrail 22 gündür savaş suçu işliyor. İsrail biz de seni savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceğiz. Bunun hazırlığı içerisindeyiz. Savaş suçlusu olarak bunu dünyaya tanıtacağız. Ama Batı’lı liderler burada ateşkes çağrısı bile yapmıyor. Ey Batı, ne kadar kadın ölmesi lazım, ne kadar çocuk ölmesi lazım ki siz ateşkes çağrısı yapın. Adalet nerede? Gazze’de savunma değil, katliam yürütülmektedir.

Bu gece Gazze’nin halini gördünüz değil mi? Anestezi kullanmadan ameliyat yapıyorlar. Ey dünya bütün bu gerçekleri görüyorsunuz. BM Genel Sekrtreti haykırıyor, ama duymuyorsunuz. Kör oldunuz, sağır oldunuz. Ben Davos’ta demiştim, Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz. Bunlar öldürmeyi iyi biliyor. Kardeşlerim, şu anda aynı zihniyet bugün de Gazze’de, daha önce Karabağ’da Bosna’da, Arakan’da bu zulümleri gördük. Vahşetin doğrudan ya da dolaylı failidir bunlar. Bu meseleyi insani zeminin dışına çıkarmaya çalışanlara bir çift sözümüz var. Gazze’de öldürülen masum çocukların, kadınların erkeklerin vebaline girmeyin. Bu savaş suçlarına ortak olmayın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir