Türkiye’nin son Suriye Büyükelçisi Ömer Önhon: 14 Mayıs’ta oy kullanabilecek Suriyeli sayısı 5 senede yüzde 700 arttı

Türkiye’nin son Suriye Büyükelçisi Ömer Önhon, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerde Suriye ve sığınmacılar konusunun tartışıldığını belirterek, “Ülkemize geçici sığınmacı olarak gelen Suriyelilerin sayısı resmi rakamlara göre 3.411.029 milyon (19 Nisan itibarıyla). dedi. Yetkinreport.com’da yer alan haberde Önhon şunları söyledi:

“Siyasi partilerimizin neredeyse tamamı Suriyelileri geri göndereceklerini söylüyorlar, AK Parti’nin ne dediği ise karmaşık. İçişleri Bakanı ve bu sahadaki kuruluşlar aylardır izliyoruz, gönderiyoruz mesajları veriyorlar, Cumhurbaşkanı ise göndermeyeceğiz diyordu

Seçimlerde oy kullanabilecek Suriyeli sayısında son 5 senede yüzde 700 artış yaşandığını kaydeden Önhon şunları ifade etti:

“İçişleri Bakanı, bu yıl 15 Nisan’da bir televizyon programında yaptığı açıklamada 130.914’ü reşit olmak üzere 230.998 Suriyelinin Türk vatandaşlığına alındığını söyledi. Soylu, Nisan 2022’de, 31 Mart itibarıyla, 113.654’ü reşit olmak üzere 200.950 Suriyelinin vatandaşlığa alındığını söylemişti. Yani son bir yılda 30 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verilmiş.

Rakamlara, ülkemizde neredeyse her konuda olduğu gibi, herkes bir yerinden itiraz ediyor, eksik veya yanlış olduğunu söylüyor. Ama 167.703 rakamını esas alarak ve toplam 64 milyon küsür seçmen içinde 167 bin Suriyelinin hükmü mü olur tartışmasından bağımsız olarak; oy kullanabilecek Suriyeli sayısında 5 senede yüzde 700 artış yaşanmış.

Şeffaflıktan uzak, siyasi saiklerle ve günlük politikalarla yürütülen, çok karmaşık bir hal alan Suriyeli sığınmacılar konusu, birçok boyutuyla, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin uğraştığı meseleler gündeminde üst sıralarda yer almaya devam edecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir