Toplantının ardından İYİ Parti’den ilk açıklama: ‘Millet kazandı’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in sert açıklamalarıyla kriz yaşayan Millet İttifakı’nın liderleri bugün saat 16.00’da Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde toplandı.

Saat 19.15 itibarıyla sona eren toplantının ardından ilk açıklama İYİ Parti’den geldi. İYİ Parti Genel Başkanı Yardımcısı Bahadır Erdem, sosyal medya hesabından “Millet kazandı” paylaşımını yaptı.

NE OLMUŞTU?

Millet İttifakı bugün cumhurbaşkanı adayını açıklamak için Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde toplanmıştı.

Saat 14.00’te yapılacak olan toplantı, İYİ Parti’yi masaya döndürmek için formül arayışları sebebiyle saat 16.00’ya ertelenmişti.

AKŞENER’İN RESTİ

6’lı masanın son toplantısında, Kılıçdaroğlu’na karşı cumhurbaşkanı adayı olarak İmamoğlu ve Yavaş isimlerini önerdiğini açıklayan Akşener, “Görüş ve önerilerimiz kesin bir biçimde reddedildi, bu aşamada 6’lı masa bir ortak akıl platformu olmaktan çıktı” diyerek İmamoğlu ve Yavaş’a “Millet sizi göreve çağırıyor” diye seslenmişti.

6 MART İŞARET EDİLMİŞTİ

Millet İttifakı’nın İYİ Parti dışında kalan 5 siyasi parti, Saadet Partisi ev sahipliğinde cumartesi günü toplanmıştı.

4,5 saat süren toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, “Hiç kimsenin kalbini kırmadan, güvenini boşa çıkarmadan yolumuza devam edeceğiz. Hedefimiz kaybedeni olmayan bir zaferdir” denilerek, cumhurbaşkanı adayının ve geçiş süreci yol haritasının daha önce kararlaştırıldığı gibi 6 Mart Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedilmişti.

Perşembe akşamı başlayan adaylık krizinin ardından CHP ve İYİ Parti Genel Merkezlerinde üst üste toplantılar düzenlenmişti.

AKŞENER’DEN MASAYA YENİ TEKLİF

Bugün de Millet İttifakı cephesinde hareketli saatler yaşandı.  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, İYİ Parti Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu.

Ziyaretin amacı ise İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun açıklamasıyla netleşti. Zorlu, Meral Akşener’in Yavaş ve İmamoğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı yardımcıları olmaları önerisini sunduğunu bildirdi.

İKİ LİDER GÖRÜŞTÜ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Akşener bugün, JW Marriot Otel’de bir araya geldi. Kılıçdaroğlu ve Akşener’in görüşmesi, 15 dakika sürdü.

AKŞENER MASAYA DÖNDÜ

Görüşmeye ilişkin İYİ Parti Genel Merkezi’nde açıklama yapan Parti Sözcüsü Zorlu, Akşener’in milletin iradesi ve isteği doğrultusunda en başından bu yana verdiği mücadelenin gereği olarak bir öneri getirdiğini aktardı.

Zorlu, şunları kaydetti:

“İki değerli Büyükşehir Belediye Başkanımızın icracı, yetkili cumhurbaşkanı yardımcısı olmaları konusunda, az önce Sayın Genel Başkanımızla Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bir görüşme gerçekleştirdiler. Şu an itibarıyla Genel Başkanımız birazdan Saadet Partisi’nde gerçekleşecek Millet İttifakı toplantısına katılma kararı almışlardır. Milletimize hayırlı olmasını diliyorum.”

VE İYİ PARTİ LİDERİ SAADET PARTİSİ’NDE

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Millet İttifakı toplantısı için Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelen ilk lider olmuştu. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ikinci lider, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal ise üçüncü isim olmuştu. Krizin aşılmasının ardından Kılıçdaroğlu ve son olarak da İYİ Parti lideri Akşener binaya giriş yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir