Bitcoin, DOGE ve Altcoinler Düşmeye Devam Eder mi?

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere kripto para birimleri ve Bitcoin, 2022’de yaşanan borsa çöküşleri nedeniyle büyük zararlar gördü. Skandallar ve iflaslar, şiddetli enflasyon ve acı verici anti-enflasyon politikaları zemininde, kripto para birimleri büyük düşüşlerle karşı karşıya kaldı. Bununla beraber bazı kripto paralar dip seviyelere kadar düşüş yaşadı. Peki, bu durum bir sonun başlangıcı mı? Kripto para piyasaları için sırada ne var? Uzmanlar açıkladı…

Bitcoin, DOGE ve Altcoinler için sırada ne var? Piyasa düşüşe devam edecek mi?

Bildiğiniz üzere lider kripto para birimi Bitcoin 2013 yılında piyasaya sürüldü ve o zamanlar piyasadaki tek isim Bitcoin’di. Lider kripto, ilk halving etkinliğini 2012’de gerçekleştirdi ve coin başına 13 dolardan daha az bir değere sahipti. Bu, kabaca her dört yılda bir gerçekleşmesi planlanan yeni bir Bitcoin bloğunun madenciliği için kazanılan ödüllerde önceden belirlenmiş yüzde 50’lik bir kesinti anlamına geliyor. Enflasyonun önüne geçen bu olay, daha fazla insanın Bitcoin madenciliğinde şansını denemesine ilham verdi ve lider kripto kısa sürede yükseldi.

Bununla beraber Bitcoin (BTC) fiyatları Ağustos 2012’de 130 dolara yükseldi ve Aralık ayında 1.151 dolar ile zirve yaptı. İşte o zaman önde gelen bir kripto para borsası hacklendi ve kripto yükselişinin ilk kez önüne geçildi. Bitcoin, tüm kripto para konseptinin gerçek bir değeri olmayan bir serap olduğuna dair yüksek sesle yapılan açıklamaların ortasında coin başına yaklaşık 180 dolara geriledi. Bununla birlikte bütün bu olayların hayali olduğunu aktararak dalga geçen birçok şirket de bulunuyordu.

Bir sonraki yarılanmadan yaklaşık bir yıl sonra 2017’de bir başka yükseliş, zirve ve çöküş yaşandı. Bu kez Bitcoin’in hareketleri, yukarıdaki tabloda listelenen tüm isimler de dahil olmak üzere binlerce yeni kripto para birimindeki fiyat hareketine öncülük etti. İşlem hacimleri de çok daha yüksekti ve fiyat hareketleri geleneksel haber kaynaklarında daha fazla yer buldu. Bitcoin fiyatları bu kez coin başına neredeyse 20.000 dolara ulaştı. Yine de bunu bir başka kripto kışı takip etti ve pek çok yatırımcı kripto paralara sonsuza dek veda etti.

Mayıs 2020’deki COVID-19 kilitlenmeleri sırasında bir sonraki yarılanma, Bitcoin fiyatları birkaç ay boyunca yaklaşık 10.000 dolar seviyesinde sabit kaldığı için ilk başta pek bir şey yapmamış gibi görünüyordu. Yine de 2021’de bir başka boğa koşusu yaşandı ve Bitcoin fiyatları birkaç kez 60.000 doların üzerine çıktı. 2018’de kriptodan vazgeçen bazı kişiler bu piyasayı tekrar ciddiye aldı. Değiştirilebilir olmayan tokenlar bir süre çok popülerdi. Bazı mağaza zincirleri Bitcoin, Ethereum ve hatta Dogecoin (DOGE) ile ödeme kabul etmeye başladı. Hemen ardından ise enflasyonun etkisiyle yatırımcılar, riskli yatırımlardan geri çkeilmeye başladı ve BTC, ETH, DOGE gibi kripto para birimleri tekrardan düşüşe geçti.

Kripto para piyasasını neler bekliyor?

Peki, Bitcoin ve kripto para piyasası için sırada ne var? Bazı uzmanlar, endüstrinin bittiği yönündeki iddiaları abartırken, bazı uzmanlar ise tam bir iyileşme bekliyor. Bildiğiniz üzere kripto para dünyasında fiyatları etkileyen birçok etmen var ve piyasa 2023’e son derece iyi bir başlangıç yapmıştı. Bununla beraber hükümet sonunda enflasyon canavarını evcilleştirmiş gibi görünüyor. Uzmanlara göre ekonomi bu yıl bir durgunluk yaşayabilir ancak diğer taraftan daha güçlü çıkacaktır. Öte yandan yatırımcılar, kripto para birimleri de dahil olmak üzere daha riskli büyüme odaklı fikirlerle yeniden ilgileniyor. Yukarıda listelenen dört dijital para birimi, Bitcoin’in yüzde 73’lük yükselişinin öncülüğünde bugüne kadar yüzde 43 yükseliş yaşadı.

Anlık olarak uzmanlar tarafından açıklanan verilere göre 4 adet ek büyüme katalizörü var:

  • Bir sonraki Bitcoin (BTC) yarılanmasına yaklaşık bir yıl var. Kesin tarih, insanların ve şirketlerin Bitcoin madenciliği ödüllerini ne kadar hızlı kazandıklarına bağlıdır, ancak mevcut ödül oranındaki son blok Nisan 2024’ün sonuna doğru düşmelidir. Genellikle birkaç ay sonra ne olduğunu görmüşsünüzdür. Tarih tekerrür etmez ama kafiyeli olma eğilimindedir. Tek başına bu döngüsel modelin bile önümüzdeki yıl yeni bir boğa koşusunu tetikleyeceği neredeyse kesin görünüyor.
  • Düzenleyiciler ve kripto projeleri, kripto düzenlemesi için gelecekteki bir çerçeveyi belirliyor. XRP’nin yönetim organı Ripple Labs’a karşı açılan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) davası, üç yıldan fazla süren iddialar, başvurular ve yüksek profilli medya tartışmalarının ardından bir karar bekliyor. Uzmanlara göre SEC ve diğer devlet kurumlarının kripto piyasasına bir bütün olarak nasıl davranması gerektiği konusunda çok ihtiyaç duyulan bir netlik getirmelidir. SEC’in lehine acımasız bir karar bile, kripto yatırımcılarının şimdiye kadar sıkışıp kaldığı dümensiz tekneden daha iyi olacaktır.
  • Enflasyon krizi pek çok insana geleneksel finansal sistemlerin her şeye rağmen mükemmel olmayabileceği fikrini verdi. Örneğin kripto para birimleri, eski usul bankacılık piyasasının birçok yanlışını düzeltme gücüne sahip olabilir. Sadece birkaç kullanılabilir ve yaygın olarak benimsenmiş merkezi olmayan finans (DeFi) uygulaması, yeni uygulamaya güç veren blockchain ağının altında bir ateş yakacaktır. Ethereum’un iğnesini hareket ettirmek daha zorken, Cardano gibi mütevazı büyüklükteki bir kripto için daha küçük bir vuruş bile işe yarayabilir.
  • Bitcoin’in öngörülebilir yarılanma olayları kripto piyasasının ritmini belirleyebilir, ancak uzun vadede sağlam düzenlemeler ve DeFi uygulamalarının kitlesel pazarda benimsenmesi uzmanları çok daha fazla ilgilendiriyor. Kripto piyasasının gerçek değeri buradan kaynaklanıyor. Uzmanlara göre geliştiriciler ve uygulama kullanıcıları olmadan kripto paraların hiçbir anlamı yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir