BirGün yazarı Bahadır Özgür: Resmî Gazete uzun süredir Erdoğan’ın “emlak bülteni” gibi çıkıyor, memleketin üzerine “kelepir” tabelasını asmış sanki

BirGün gazetesi yazarı Bahadır Özgür, Resmî Gazete’nin uzun süreden bu yana Recep Tayyip Erdoğan‘ın “emlak bülteni” gibi çıktığını belirterek, “Memleketin üzerine “kelepir” tabelasını asmış sanki. Her gece bir dokunuşuyla ormanı villaya, parkı rezidansa dönüştürüyor. Tek imzayla milyarlarca liralık serveti zahmetsizce bir yerden bir yere aktarıyor. Durmaksızın işleyen bir seri mülk üretim makinesi. Ama her gece biriktirip dağıtıma hazırlanan bu serveti biz ertesi günü hiç tanıyamayacağımız bir kıyafetle görüyoruz: İçinde, etrafında nelerin olduğu belirsiz, uzay boşluğuna çizilmiş eğri büğrü bir kroki, kimsenin dönüp bakmayacağı ada-parsel numaraları, imar değişikliğine dair teknik birkaç cümle…” diye yazdı.

Resmî Gazete’de çıkan ilanlardan örnekler veren Özgür, “Sadece bir günde olanlar böyle. Bunun her gün gerçekleştiğini düşünün ve gerisini siz tahayyül edin. Nâzım Hikmet, Aydın Menderes iktidarı için yazmıştı; “Yüz Türkiye olsa, elinizden de gelse yüzünü de zincire vurur, yüz kere satarsınız” diye. Toprağı dahi satacak kadar gözü dönmüş, doymak bilmez bir mülkiyet hırsı bundan daha iyi anlatılabilir mi? Erdoğan da imzaladığı her imar kararıyla memleketin bir köşesini daha gece zincir vurup, ertesi günü mezata çıkarıyor. Tüm marifeti bu işte” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir